NDG Little League Baseball

17th Annual Cote-des-Neiges Banquet

2014


The

Cote des Neiges & NDG Sports Awards Banquet


Friday October 24th

18H30-20H30

Centre Sportif Côte des Nieges

4880 Van Horne

(Near Victoria Ave.)

Nominees will be contacted with information concerning the event


NDG Baseball's Sports Awards Nominees

1. OUTSTANDING ATHLETE (INDIVIDUAL SPORT) - None Nominated

An athlete who competed in a sport at an INTERNATIONAL, NATIONAL or PROVINCIAL level between Sept. 2013 and Aug. 2014

Association Winner - Judo - Antoine Bouchard

2. BOROUGH ATHLETE -  ARIELLA YEARGANS

An athlete who competed in an INITIATION or BEGINNERS level and has obtained results at the LOCAL level (House League)

Association Winner - Basketball - Andrew Seepersard

3. UPCOMING ATHLETE - JON ANDREW ALEXANDRIDIS

An athlete who competed in a sport and has a promising future in that sport

Association Winner - Judo - Yumi Bellali

4. OUTSTANDING TEAM - NDG MAJOR LYNX (Winner)

A group/team which has performed at the INTERNATIONAL, NATIONAL or PROVINCIAL level

5. BOROUGH TEAM - COACH-PITCH MONARCHS

A group/team which has performed at the LOCAL level (House League)

Association Winner - Basketball - ALL CITY

6. OUTSTANDING TEAM  MATE (FOR A TEAM SPORT) - RYAN ANTEL, LIAM GRIFFIN  (Winner)

An outstanding athlete, member of a team,  who participated and performed in PROVINCIAL, NATIONAL, OR  INTERNATIONAL competitions or TOURNAMENTS in 2013-2014.

7. OUTSTANDING PARTNERS (INDIVIDUAL SPORT) - None Nominated

A group of persons practicing an INDIVIDUAL SPORT which has competed and stood out in PROVINCIAL, NATIONAL, &  INTERNATIONAL Competitions (ex. Judo, Figure Skating, Gymnastics etc.)

Association Winner - Figure Skating - Alycia O'Leary & Oliver Grutter

8. OUTSTANDING COACH - MAJOR LYNX COACHING STAFF: FRANK MARTINEZ, RAFAEL ZAPATA, LIVIN VARGAS,

JOSE VILLALOBOS, MARCO ALEXANDRIDIS

A coach recognized for his competence and implication in the development of athletes or teams at the INTERNATIONAL, NATIONAL or PROVINCIAL Level.

Association Winner -  Questo Rhythmic Gymnastics - Lidia Joukova

9. BOROUGH COACH - COACH-PITCH MONARCHS - ALAIN SPITZER

Same as above but at the BEGINNER LEVEL (House League)

Association Winner - Rhythmic Gymnastics - Jacqueline Powell

10. OUTSTANDING OFFICIAL - None Nominated

An official recognized for his competence in judging or refereeing (or in our case umpiring) a team at the PROVINCIAL, NATIONAL or INTERNATIONAL Level

Association Winner - Rhythmic Gymnastics - Daniela Arendasova

11. BOROUGH OFFICIAL - LAURENT DUPUIS-SOLLIEC

same as above but at the LOCAL level

Association Winner - Soccer - Evans Velloza

 12. OUTSTANDING ADMINISTRATOR - JAMES RANKINE  (Winner)

 A person recognized for his/her volunteer contribution in the promotion and the development of amateur sports in the NDG/CDN area .

13. RECOGNITION OF SPORTSMANSHIP - YOHEI MERCIER  (Winner)

  An athlete who portrays the true meaning of sportsmanship by encouraging teammates and always has a positive outlook win or loose.

Other Nominees: Bjeurn Barba Mendiola (Basketball), Tatiana Cocsanova (Rhythmic Gymnastics), Nes Mzali (Karate),

Jester de Ocampo (Swimming), Reisha Wilson (Netball), Elodie Egee-Fourquin (Figure Skating), Roland Solivo (Soccer),

Henry Hu (Volleyball)

14. SPORTS ASSOCIATION OF THE YEAR - NDG MINOR BASEBALL  (Winner)

A sports association who in 2013-2014 had: An increase in membership in their sport, it's athletes had good results on the competition circuit, and that the association has organized different activities (competitions, clinics, etc) in the promotion and development of their sport.

15. OUTSTANDING SPORTING EVENT - EXPOS NATION - 2ND ANNUAL PITCH & CATCH RALLY

An important sporting event which has had an impact and an important influence for your sport your, your organization and the borough.

Association Winner - Soccer - NDGSA Icebreaker Tournament

 16. MONTREAL GAMES DELEGATION - None Nominated

A sport delegation (individual or team sport) that participated in the 2014 Montreal Games. The winner of this category will be determined by the points accumulated during the games/ versus the maximum points possible, and the position out  of the number of boroughs that participated in the given sport.

Association Winner - Swimming - CDNDG Nation

 

 

<< BACK  >>